Bieganie po kontuzji

Bieganie po kontuzji

Skręcona kostka, zerwane więzadła lub nadwyrężone stawy to najczęstsze problemy, jakie możemy spotkać, jeśli nieodpowiednio przygotowani wyjdziemy na trening biegowy. Powrót do sport po okresie rekonwalescencji jest trudny i niebezpieczny, jednak miłośnikom joggingu naprawdę trudno z niego zrezygnować. Jak zrobić to sprawnie i bez krzywdy dla siebie?

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Na początku wspomnijmy o tym, jak uchronić się przed kontuzją, ponieważ 99 przypadków na 100 spowodowana jest brakiem rozsądku. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto zadbać o odpowiednie wyposażenie w trakcie biegania. Podstawą są oczywiście dobrze dobrane buty z systemem amortyzacji oraz przyczepną podeszwą. Tylko takie umożliwią bezpieczne pokonywanie kilometrów w terenie.

Co po kontuzji?

Zdarzyło ci się skręcić kostkę? Twoje stawy lub więzadła ucierpiały? Najważniejsze, by naprawdę rzetelnie podejść do okresu leczenia. Wspomagaj się przy chodzeniu stabilizatorami lub kulami, staraj się nie przeciążać i regularnie odwiedzaj swojego lekarza. Jego zalecenia powinny być w stu procentach zrealizowane, a powrót do sportu musi być przez niego całkowicie zaakceptowany. Zanim wrócisz do regularnych treningów, musisz odbyć solidną rehabilitację, która pozwoli wrócić do formy. Za szybkie podjęcie aktywności może sprawić, że kontuzja się odnowi, a cały proces będziesz musiał przejść jeszcze raz.

Zwolnij tempo

Bieganie po kontuzji to ogromne wyzwanie. Zgoda lekarza i odbycie rehabilitacji to nie wszystko. Nawet przy właściwym podejściu do okresu rekonwalescencji, kontuzjowana noga może zacząć boleć podczas treningu. Ważne, żeby na początku robić to ostrożnie i w dopasowanym do własnych możliwości tempie. Po kontuzji i rehabilitacji postaw na lekki trucht, a nawet szybki marsz, by nie przeciążać kości, stawów ani więzadeł.

Wzmocnij się

Aby wrócić do formy, poza samym bieganiem powinno się włączyć odpowiednią dietę i suplementację. Ogromne znaczenie ma wapń, żelazo czy fosfor. Warto również włączyć w swoją dietę produkty z żelatyną, które dodadzą naszym stawom odpowiedniej sprężystości. Wzmacnianie kontuzjowanych miejsc to także zastosowanie takich dodatków do biegania, jak stabilizatory i opaski, które sprawią, że każdy krok będzie stabilny i bezpieczny. Dzięki temu unikniemy powtórnej kontuzji.

bieganie-po-kontuzjach

Kontuzja wcale nie musi wykluczać nas ze sportu, jednak powrót do treningu po jej przebyciu powinien opierać się na określonych zasadach. Jeśli nie chcemy zrobić sobie krzywdy, zadbajmy o odpowiednie wyposażenie, suplementację i ostrożne tempo. Przezorny zawsze ubezpieczony!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty