Jakie buty do biegania po asfalcie?

Gładka i prosta nawierzchnia, przyjemny, miejski krajobraz i możliwość spotkania innych amatorów joggingu to główne powody, przez które wielu biegaczy decyduje się uprawiać swój ulubiony sport w miejskiej scenerii. I choć asfaltowa nawierzchnia znajdująca się na specjalnie wytyczonych ścieżkach oraz ulicach miast wydaje się niezwykle przyjazna dla biegających, nie powinniśmy lekceważyć wyboru odpowiedniego obuwia. Jakie buty do biegania po asfalcie?

Jakie buty do biegania po asfalcie? Priorytet: świetna amortyzacja

O tym, że najważniejszą cechą dobrych biegówek jest ponadprzeciętna amortyzacja, wie dziś chyba każdy, kto ma do czynienia z bieganiem. Jednak przy bieganiu po gładkim, lecz bardzo twardym podłożu system amortyzacji ma jeszcze większe znaczenie, niż w przypadku biegania na przykład w lesie czy na bieżni. Biegacze są szczególnie narażeni na kontuzje stawów. Bóle w stawach wynikają przede wszystkim z… twardego lądowania na nawierzchni w trakcie biegania. To niezwykle ważne, by zapewnić naszym dolnym kończynom miękkie lądowanie na podłożu, jakim jest asfalt. W przeciwnym wypadku może się to skończyć nawet kilkumiesięcznym wykluczeniem z gry. Jakie więc modele butów wybierać?

Idealne buty do biegania po asfalcie
Idealne buty do biegania po asfalcie

-biegówki do biegania po asfalcie muszą być świetnie wyprofilowane, a zatem podeszwa pod piętą i pod śródstopiem musi być grubsza, niż pod palcami. W przypadku biegania w miejskich warunkach nie wchodzą w grę klasyczne trampki czy buty na płaskim spodzie.

-buty wyposażone w jeden z najlepszych systemów amortyzacji. Możesz postawić na jeden z najbardziej zaawansowanych modeli biegowych od marki, która specjalizuje się w biegówkach, czyli ASICS. Świetnie sprawdzą się również wszelkie buty do biegania z pianką Boost od adidasa. Genialnym rozwiązaniem będą też Nike Air Vapormax, których podeszwę stanowią pęcherzyki powietrza, które fantastycznie amortyzują.

Przewiewność – nieodłączna cecha butów do biegania

Poza najlepszym systemem amortyzacji w butach do biegania po asfalcie powinna znaleźć się również bardzo przewiewna cholewka. To oczywiste, że w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego całe nasze ciało, w tym również stopy, mocniej się poci. Takie uczucie przemoczenia oraz zbyt wysokiej temperatury w bucie może znacznie zmniejszyć komfort biegu, dlatego projektanci butów sportowych tworzą cholewki wykonane z oddychających tworzyw. Możesz postawić na biegówki wykonane z siateczki, które przepuszczają powietrze, ale też odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Dobrym wyborem będą też propozycje marek wykonane z materiałów imitujących wyglądem i strukturą… skarpetkę. W adidasie będą to buty w technologii Primeknit, a w Nike – Flyknit. Modele te nie tylko świetnie wentylują stopę, ale też perfekcyjnie dopasowują się do jej kształtu, przez co biega się w nich naprawdę wygodnie!

bieganie po asfalcie
Bieganie po asfalcie

Jakie buty do biegania po asfalcie? Przede wszystkim bardzo dobrze amortyzujące. Dzięki takim modelom uda nam się uniknąć groźnych kontuzji oraz bólów stawów. Istotna jest także cholewka – koniecznie przewiewna i lekka! Buty do biegania kupisz w sklepie 50style.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty