Jakie buty do biegania wybrać na zimę?

Bieganie zimą jest znacznie trudniejsze niż wiosną czy latem. Mróz, zimny wiatr i opady śniegu nie są najlepszym motywatorem do regularnego i intensywnego treningu. W dodatku o tej porze istnieje ryzyko przemoczenia butów, a także łatwo o upadek na śliskiej nawierzchni, co może doprowadzić do wielu poważnych urazów i kontuzji. Z tymi problemami można sobie jednak łatwo poradzić, wybierając odpowiednie obuwie, dostosowane do zimowych warunków pogodowych i terenowych. W dzisiejszym wpisie dowiecie się na co należy zwracać uwagę podczas zakupu idealnych butów do biegania na zimę 🙂 Zapraszamy!

Jakie buty do biegania wybrać na zimę?

Dwie opcje do wyboru

Jeśli chodzi o buty do biegania na zimę, mamy w zasadzie dwie opcje, nad którymi możemy się zastanawiać. Pierwsza to obuwie wyposażone w membranę, a druga to modele bez membrany. Obecnie większość producentów wykorzystuje membranę Gore-Tex, wynalezioną kilkadziesiąt lat temu przez amerykańskie przedsiębiorstwo W.L. Gore &Associates. Jest to zaawansowany technologicznie produkt, chroniący użytkownika przed wiatrem i wodą. Oznacza to, że dzięki membranie woda nie przedostaje się do wnętrza obuwia, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej oddychalności obuwia. Buty do biegania na zimę z membraną dedykowane są bieganiu w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ w czasie ich użytkowania latem mogłoby nam być po prostu za gorąco. Tego rodzaju buty sprawdzą się przede wszystkim w przypadku biegów w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i terenowych. Jeśli zamierzasz więc biegać po śniegu, błocie lub w czasie deszczu, buty biegowe z membraną mogą być dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Dzięki temu nasze obuwie pozostanie suche przez cały trening, a w dodatku zyskamy optymalny komfort termiczny.

Nike z Gore-Tex
Propozycja butów Nike z technologią Gore-Tex

Bieganie w zimie – praktyczne akcesoria

Jeżeli jednak uważasz, że nie potrzebujesz butów z membraną lub nie chcesz na ten zakup wydawać zbyt dużej kwoty pieniędzy, możesz zacząć przygodę z zimowym bieganiem od butów uniwersalnych, w których można trenować przez cały rok. Są one lżejsze i charakteryzują się lepszą cyrkulacją powietrza. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie są one wodoszczelne.

Chcąc maksymalnie zadbać o swój komfort termiczny w czasie zimowych treningów, powinieneś zastanowić się nad zakupem akcesoriów, których ogrom możesz znaleźć w sklepach sportowych i obuwniczych. Nawet jeśli uzupełniłeś już swój ekwipunek butami z membraną, możesz zapewnić sobie dodatkowe ciepło i ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznym. Warto też zaznaczyć, że choć membrana chroni przed wodą, woda oraz śnieg w niektórych przypadkach i tak mogą dostać się do wnętrza butów (na przykład w przypadku wdepnięcia w kałużę, gdzie poziom wody będzie większy niż wysokość cholewki). Przydatnym akcesorium do biegania zimą mogą być tak zwane stuptuty. Są to specjalne ochraniacze, które zakłada się na obuwie. Sięgają one powyżej poziomu kostki, dlatego znakomicie sprawdzają się w trudnych warunkach terenowych, gdzie sporo niepożądanych elementów może dostać się do butów. Taki gadżet zminimalizuje zatem ryzyko pojawienia się w naszych butach wody, śniegu, błota czy kamieni, a ponadto zwiększy nasz komfort termiczny.

Przeczytaj również:  https://butysportowe.pl/cms/jakie-buty-do-biegania-zima.bhtml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty