Buty trailowe są rodzajem obuwia biegowego przeznaczonego do biegania w terenie, na przykład w lesie. W porównaniu z tradycyjnymi modelami do biegania po asfalcie, buty trailowe mają twardszą amortyzację. Tego rodzaju biegówki nie muszą mieć skomplikowanych systemów i technologii, ponieważ miękkie podłoże stanowi naturalny amortyzator. Ponadto odznaczają się one agresywnym bieżnikiem, przez co rozumie się sporą ilość różnych wypustek, które stabilizują stopię w momencie kontaktu z podłożem. Przyjrzyjmy się, co jest najważniejsze w butach trailowych.
Popularność biegów terenowych
Biegi terenowe w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Szczególne zainteresowanie sportowców zdobyły biegi górski o długich dystansach. Liczba imprez związanych z biegami górskimi rośnie w Polsce z roku na rok, co z pewnością jest powodem do radości dla entuzjastów takiej formy aktywności fizycznej. W górskich maratonach i ultramaratonach bierze udział coraz więcej uczestników. Często są to ludzie, którzy wcześniej uczestniczyli w szosowych maratonach, a poszukując nowych wrażeń postanowili zacząć uprawiać biegi górskie i startować w eventach z nimi związanych.
Ogólna charakterystyka butów trailowych
Buty trailowe, w przeciwieństwie do obuwia szosowego, doskonale sprawdzają się na nierówno ukształtowanym terenie w zmiennych warunkach atmosferycznych. Buty te są idealne do biegania po grząskich i błotnistych drogach, nawet jeśli są strome.
Obuwie trailowe, podobnie jak inne biegówki, musi być przede wszystkim wygodne i stabiline. Dzięki temu zyskujemy nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo i ochronę przed ewentualnymi urazami, które mogą nas spotkać w trudnych warunkach terenowych.
Charakterystyczną cechą obuwia trailowego jest bieżnik o nieco bardziej skomplikowanej konstrukcji niż w przypadku butów szosowych. Na rynku można spotkać różne typy i wzory podeszw, jednak elementem łączącym zawsze jest bieżnik o agresywnym charakterze. Duża liczba wypustek zapewnia lepszą stabilizację przy każdym kroku, co wpływa na optymalny poziom przyczepności do podłoża.
Buty trailowe na miękkie podłoże
Producenci w swoich ofertach mają buty trailowe dedykowane miękkim podłożom. Buty takie wyróżniają się za sprawą dużej ilości klocków na podeszwie, która jest dość miękka i najczęściej wykonana z tworzyw gumopodobnych. Taki typ obuwia to świetna propozycja butów do biegania w terenie błotnistym o dużych nachyleniach.
Przykłady modeli: Inov-8 Roclite 295, Salomon Speedcross, Salomon Fellraiser
Buty trailowe na twardsze podłoże
W bieganiu po terenie skalistym lepiej sprawdzą się buty ze sztywniejszą podeszwą. W takim przypadku niezbędna jest zwiększona przyczepność do podłoża. W przeciwieństwie do modeli dedykowanych miękkiemu podłożu, na twardszych nawierzchniach potrzebny jest nieco płytszy bieżnik. Kilkugodzinne bieganie po skalistym terenie w butach z miękką podeszwą mogłoby się boleśnie skończyć dla stóp. Dlatego chcąc biegać po górach dobrze jest się wyposażyć w buty twardsze i osłaniające stopę. Uwagę należy skupić na modelach z solidną konstrukcją.
Przykłady modeli: ASICS Fuji-Trabuco, Inov-8 Race Ultra 270, Brooks Cascadia
Wybór butów trailowych
Buty trailowe trzeba dopasować do warunków, w jakich zamierzam je użytkować. Przed zakupem swojej pary dobrze jest uwzględnić nie tylko warunki terenowe, ale również atmosferyczne (np. deszcz, śnieg). Oprócz tego musimy być pewni, że w naszych butach trailowych będzie nam wygodnie i unikniemy powstawania na stopach bolesnych otarć i pęcherzy.