Buty na maraton

buty do biegania nike

Maraton dla jednych jest biegowym marzeniem, do którego warto dążyć, dla innych ten dystans stanowi początek bicia coraz to większych rekordów. Maraton wiąże się z pokonaniem 42,195 km. Najszybszym udaje się dobiec do mety w czasie nieco większym niż dwie godziny, a znacznej większości biegaczy wykonanie tego zadania zajmuje ponad trzy lub cztery godziny. Osoby, które udział w tak wymagającym biegu mają dopiero przed sobą, często nie wiedzą, jak wybrać odpowiednie obuwie. Istnieje kilka istotnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru butów na maraton.

Czy startówki to dobry pomysł?

Buty startowe najczęściej zalecane są szybkim i doświadczonym zawodnikom, którzy mają na koncie tysiące pokonanych kilometrów i od lat uczestniczą w biegowych eventach. Startówki często zaleca się również osobom debiutującym na maratonie, jednak muszą to być osoby, które startują w nim zmotywowani latami intensywnego treningu.

buty do biegania Nike

Większość osób uczestnicząca w maratonie po raz pierwszy powinno skupić swoją uwagę na butach startowo-treningowych, z przewagą cech obuwia treningowego. To rozwiązanie świetnie się sprawdzi w przypadku sportowców, którym pokonanie dystansu 42,195 km zajmuje powyżej trzech godzin. Warto wiedzieć, że im mniejsze jest tempo biegu tym bardziej zawodnik powinien postawić na obuwie treningowe, a nie startowe. Dzięki temu biegacz zyska komfort i odpowiedni poziom amortyzacji podczas długiego biegu.

Startówki to najlepszy wybór dla zaawansowanych zawodników, którzy ścięgna i mięśnie wspierają naturalną amortyzację.

buty do biegania nike

Dopasowanie butów do stopy

Buty na maraton powinny być dopasowane do stopy, jednak nie mogą jej przesadnie obciskać. Po włożeniu stopy do buta powinna się w nim znajdować swobodna przestrzeń. Trzeba pamiętać, że w wyniku wysiłku stopy puchną. Dlatego, jeśli założymy zbyt dopasowane buty możemy doprowadzić nie tylko do dyskomfortu, ale również do poważnych otarć, ran i urazów. Uwzględniając fakt, że maraton to ponad 40 kilometrów, musimy pamiętać, by wybrać buty zapewniające odpowiednią swobodę ruchów. Bieg ten nie jest wymagający pod względem technicznym, zatem but nie musi trzymać się idealnie stopy, jak w przypadku niektórych treningów, gdzie ćwiczy się wykonywanie dynamicznych zmian ruchu czy zbiegów pod ostrym kątem.

Buty do biegania

Przetestowanie butów

Buty na maraton najlepiej kupić co najmniej kilka tygodni przed imprezą, by można było je przetestować i sprawdzić ich dopasowanie. Najlepiej zabrać je na kilka treningów, podczas których pokonamy nieco dłuższy dystans. Odpowiednio wczesny zakup obuwia na maraton pozwoli na sprawdzenie butów pod kątem rozmiaru oraz komfortu w czasie biegu. Gdyby okazało się, że buty nie sprawdzają się w praktyce zgodnie z naszymi oczekiwaniami, mamy czas, by rozejrzeć się za lepszą parą.

Komfort przede wszystkim

Bez względu na to, czy masz stopę neutralną supinującą lub pronująca, w przypadku butów na maraton najważniejsza jest wygoda użytkowania. Buty mają być przede wszystkim wygodne, nie męczyć stopy i nie przeszkadzać w biegu. Nie należy też ściśle trzymać się opinii sprzedawcy lub innych biegaczy, twierdzących, że dany model będzie idealnym wyborem dla maraton. Buty, które dla niektórych będą znakomitą propozycją, dla ciebie mogą okazać się czymś niewygodnym. Buty na maraton trzeba dobrać indywidualnie. Idealne obuwie to takie, w których to my będziemy czuć się najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty