Czy bieg interwałowy spala więcej tłuszczu?

Odchudzanie, spalanie tkanki tłuszczowej, lepsza kondycja – powodów, dla których podejmujemy aktywność fizyczną jest wiele. Często jednak to chęć zgubienia kilku kilogramów jest najważniejsza. Chcesz dowiedzieć się, jak biegać, żeby schudnąć? Odpowiedzią na Twoje wątpliwości są interwały – jedna z najskuteczniejszych metod na utratę wagi. Sprawdź, jak je wykonać… i dlaczego w ogóle to właśnie ten typ treningu jest taki skuteczny.

Interwały czy cardio?

Jeśli interesujesz się sportem, być może właśnie unosisz brwi ze zdumienia. Przecież jeszcze nie tak dawno trenerzy zalecali coś zupełnie innego! Często podkreślano, że tym, co najskuteczniej wzmacnia organizm i pozwala na efektywne odchudzanie, jest trening aerobowy, czyli tak zwane cardio. Na czym on polega? Najkrócej rzecz ujmując, to praca na poziomie około 60% maksymalnego tętna przez dłuższy czas, czyli ćwiczenie wytrzymałości. I chociaż taki typ rzeczywiście sprawia, że kondycja wzrasta, jeśli interesuje Cię przede wszystkim spalanie tkanki tłuszczowej, warto postawić na metody interwałowe. Naukowcy współpracujący ze sportowcami udowodnili ostatecznie, że właśnie interwały lepiej wpływają na spalanie. A co więcej, jak twierdzą uczestnicy badań w American College of Sports, to właśnie trening w naprzemiennym tempie może znacząco poprawić kondycję.

Bieganie a spalanie

Dlaczego interwały tak dobrze wspomagają gubienie kilogramów? Ich sekretem jest nie tyle wysokie spalanie w trakcie treningu, ale… praca mięśni po. Ćwiczenia aerobowe – na przykład długi, jednostajny bieg w konwersacyjnym tempie – to dla mięśni stosunkowo niewielki wysiłek, który w dodatku szybko nuży. A interwały? To dopiero energia! Nasze ciało jest poddawane tak dużemu obciążeniu, że aby dojść do siebie, potrzebuje naprawdę dużo czasu… i tlenu. Jest on pobierany z tłuszczu zmagazynowanego tuż pod skórą. Skutek? Po biegu interwałowym spalamy nawet wtedy, gdy już zasiądziemy na kanapie, a nawet… gdy śpimy. Szczególnie intensywny trening może zapoczątkować redukcję tkanki tłuszczowej, która potrwa nawet 24 godziny. To tak, jakbyśmy trenowali całą dobę!

Interwały – jak się do tego zabrać?

Jak biegać, żeby schudnąć? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – w zmiennym tempie. To właśnie sekret treningu interwałowego. Planów i zaleceń jest wiele, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Grunt to pamiętać o tym, by cały czas kontrolować tętno. Interwały to bowiem nic innego jak przeplatanie biegu szybkiego z marszobiegiem – na przykład minuta intensywnego biegu i dwie minuty na odpoczynek. To dobra proporcja na start, która pozwoli szybko wyrobić kondycję. Ale uwaga! Biegi interwałowe wymagają pewnego wyrobienia i dobrego stanu zdrowia – tylko w ten sposób można uniknąć bolesnych zakwasów i wycieńczenia. Dlatego jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, lepiej postaw na trening aerobowy, by poprawić kondycję i wydolność. Wtedy możesz wrócić do biegów interwałowych. Najlepiej wybierać się na takie treningi maksymalnie trzy razy w tygodniu. 25 minut to całkiem optymalny czas, który pomoże osiągnąć zachwycające rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty