Czy biegać każdy może?

Nie od dziś wiadomo, że wykonywanie ćwiczeń w niewłaściwy sposób może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Wydawać by się mogło, że bieganie jest prostym sportem, do którego nie potrzeba większego przygotowania, który może uprawiać każdy. Nic bardziej mylnego! Zwłaszcza rozpoczynając przygodę z tym sportem powinno się wystrzegać pewnych podstawowych błędów.

W ostatnim czasie obserwujemy prawdziwy rozkwit mody na bieganie. Oczywiście należy cieszyć się z rozwoju tego jakże pozytywnego trendu, jednak pamiętaj, że zły ruch może szkodzić bardziej niż jego brak! Jakich błędów należy się wystrzegać biegając? Lista jest bardzo długa, ale my postaraliśmy się wyszczególnić te z nich, z którymi można spotkać się najczęściej.

1. Źle dopasowane buty to jeden z najczęściej spotykanych problemów. Początkujący zapominają o tym, że buty należy dobierać zarówno do stopy, jak i nawierzchni po jakiej zamierzają biegać. Buty idealne na asfalt nie będą dobrze spisywać się na trawie. Ponadto buty do biegania również należy rozchodzić, zanim zacznie się uprawiać w nich sport. Również odzież powinna być odpowiednia. Opłaca się zainwestować w specjalne ubranie, które pozwoli zoptymalizować trening. Bieganie w zwykłym, nieprzystosowanym do tego, bawełnianym podkoszulku nie procentuje. Obecnie wiele sklepów internetowych oferuje różnorodną odzież sportową od producentów, cieszących się zaufaniem.

2. Rozgrzewka to ważny punkt przygotowania do biegu i nie należy o nim zapominać! Jeśli nie chcesz zerwać ścięgien, albo nabawić się gorszych kontuzji weź sobie tę radę do serca. Trening osób początkujących nie powinien być zbyt intensywny. Ten sport wymaga przemyślenia tego, jak dawkować sobie wysiłek i stopniowo zwiększać tempo. Należy unikać przetrenowania. Warto skonsultować się z kimś, kto biega od dłuższego czasu i jest w stanie udzielić rad na temat stylu i oddychania. Odpowiednia technika to klucz do sukcesu, a zapominanie o niej niestety jest często popełnianym błędem.

3. Kolejna dobra rada – nie zapominaj o nawodnieniu organizmu. Zwłaszcza biegając na długie dystanse ważne jest dostarczenie organizmowi wody. Również dieta ma wpływ na efektywność treningu. Węglowodany są niezwykle ważne dla biegacza, bez nich mięśnie nie będą mogły się regenerować. Maksymalnie urozmaicaj trening, aby nie wtargnęła w niego nuda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty