Efektywny trening każdego biegacza

Doświadczeni adepci biegania wystrzegają się błędów, jakie mogą popełnić początkujący. Wiedzą, jak ważne są dobrze dobrane buty i odzież. Nie zapominają o odpowiedniej diecie i nawadnianiu organizmu. Potrafią zaplanować swój trening tak, by nie stał się zbyt szybko monotonny. Warto jednak bliżej przyjrzeć się m.in. dobrej technice i innym elementom biegu, które czynią go jeszcze bardziej efektywnym.

Zaprawieni w boju biegacze wiedzą, jak ważna w tym sporcie jest cierpliwość. To ona pozwoli udoskonalić technikę i dojść do wymarzonych wyników, na które zawsze trzeba poczekać. Na czym polega dobra technika biegu?

Choć biegnąc jesteśmy niesieni przez nogi, to nie ich energiczny ruch jest najważniejszy, ale to jak porusza się całe nasze ciało. Po pierwsze głowa powinna być ustawiona w naturalny sposób, który pomoże utrzymać właściwą sylwetkę całemu ciału. Dlatego dobrze jest patrzeć przed siebie, nie dopuszczać do opuszczenia głowy w dół. Efektywny trening to barki, które nie są sztucznie uniesione w górę (często dzieje się tak w wyniku zmęczenia). Doświadczony biegacz zna sposoby, którymi może zniwelować dysharmonię w ruchu ramion. Ta część ciała pomaga w przenoszeniu ciała naprzód, działając na przemian z nogami. Aby zniwelować zmęczenie ramion warto na chwilę przystanąć w celu poklepania lub wykonania małego masażu. Pomocne jest również dynamiczne potrząsanie ramionami. Dobre ustawienie tych elementów determinuje właściwą pozycję tułowia. Podczas biegu biodra stanowią środek ciężkości ciała. Ich optymalna pozycja jest wspomagana przez prostą linię pleców. W tym miejscu ważne jest nie tylko unikanie garbienia się sylwetki, ale także tzw. przeprostu.

W końcu dotarliśmy do części ciała, które nieodzownie kojarzą się z bieganiem. Efektywne bieganie to małe kroki. Biegnąc powinniśmy stawiać stopy tak, aby nie wykraczały za daleko, w przeciwnym razie będziemy poruszać się coraz wolniej, przeciwnie do zamierzonego efektu. A co ze stopami? Mocne odbicie się od ziemi i lekkie lądowanie to klucz do sukcesu? Biegnąc czujesz jak łydki wprawiają Twoje nogi w ruch? To jeden ze znaków, że Twój bieg jest efektywny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty