Gdzie Cię buty zaprowadzą – czyli, w jakim terenie biegasz najczęściej?

obuwie do biegania

Jeżeli lubisz biegać, bądź dopiero zamierzasz rozpocząć biegową przygodę, powinieneś wiedzieć, że to nieobojętne na jakim podłożu postawisz kolejne kroki. Wszystko wiąże się z rodzajem obuwia, jakie należy dopasować do własnych preferencji co do miejsca treningu.

Jeżeli więc wybierasz bieganie po asfalcie to obuwie, jakie powinieneś założyć, będzie się różnić od tego przeznaczonego dla podłoża miękkiego.

Poniżej znajdziesz kilka rad i wskazówek doboru odpowiednich butów biegowych pod kątem rodzaju terenu:

ASFALT:

Najbardziej odpowiednie pod podłoże tego rodzaju, co oznacza, że również zapewniające największe bezpieczeństwo Twoim stawom, będzie obuwie o podwyższonej amortyzacji. Takie buty są przeznaczone typowo do twardej nawierzchni, dzięki czemu możesz być przekonany o tym, że zapewnią ci najbardziej optymalną ochronę przed kontuzjami. Oczywiście to nie jest tak, że w butach terenowych nie możesz przemierzyć asfaltowej alejki, jednak będzie to bardzo obciążające dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Dlatego jeżeli na przykład mieszkasz w mieście i najczęściej biegasz po betonie, zwróć uwagę na obuwie z płaskim bieżnikiem na podeszwie oraz miękką, przyjemną amortyzacją, którą wyczujesz podczas mierzenia.

MIĘKKA NAWIERZCHNIA:

Taki typ podłoża występuje między innymi na leśnych ścieżkach, polnych drogach czy też górach. Jeżeli to w takim terenie biegasz najczęściej, rozglądaj się za butami trailowymi (albo też po prostu terenowymi). Obuwie terenowe charakteryzuje słabsza amortyzacja w porównaniu, z tym dedykowanym na asfalt. Jednak dzięki miękkości podłoża, zyskujesz naturalną ochronę i rozładowanie drgań występujących podczas biegania. Buty trailowe zwracają uwagę wyraźnym bieżnikiem na podeszwie oraz umieszczonymi na niej licznymi wypustkami i kołkami. Im trudniejsze warunki terenu, tym większa ich ilość i wielkość.

NAWIERZCHNIA „MIESZANA”:

Zapewne wielu z Was pomyślało – „to obuwie idealnie dla mnie”, jednak zapewne może tak być jedynie na początku biegowej przygody. Jeżeli bieganie totalnie Cię pochłonie, w twojej szafie znajdzie się więcej niż jedna para obuwia. Jednak szukając tego „uniwersalnego” zastanów się, w którą stronę szala się przeciąga – zazwyczaj nigdy nie jest tak, że tak samo często biegamy po jednym jak i po innym terenie. Gdy okaże się, że najczęściej wybierasz płaski teren, „złotym środkiem” mogą się okazać buty przeznaczone na asfalt. Jeśli jednak więcej razy biegasz w terenie, zdecyduj się na obuwie trailowe z niewielkim bieżnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty