Człowiek potrafi przetrwać długo bez jedzenia, ale nie bez wody. Dostarczane do organizmu płyny są kluczowe dla jego poprawnego działania. To ile wypijamy dziennie, wpływa m.in. na objętość krwi oraz prawidłowe nawodnienie komórek. Odpowiedni poziom nawodnienia opóźni starzenie i zapewnia energię. Jak to jednak jest z tymi płynami, ile tracimy i ile powinniśmy pić, zwłaszcza podczas treningu?
Dlaczego tracimy wodę?
Ludzkie ciało w wyniku przemiany materii i by zapewnić wszystkie funkcje życiowe, potrafi wydalić nawet do trzech litrów wody dziennie. Jest to kwestia całkowicie indywidualna, na którą wpływa m.in. szybkość przemiany materii, ilość tłuszczu znajdującego się w organizmie, ciśnienie i temperatura atmosferyczne, etc. Warto więc być świadomym, że podczas wysiłku nie tylko spalamy znienawidzone kalorie lecz również pozbywamy się wody. Dlaczego tak się dzieje? W trakcie intensywnych ćwiczeń organizm działa na zwiększonych obrotach, generując przy tym dużo więcej energii, niż kiedy jesteśmy w stanie spoczynku. Ciepło jakie wtedy produkujemy przekłada się na zwiększenie parowania i pocenie.
Podczas intensywnych ćwiczeń, takich jak godzinny mecz tenisa, można stracić nawet do 2,5 litra wody. Z kolei godzina na pływalni pomoże nam pozbyć się nawet 0,6 litra wody, a wszystko poprzez pocenie i oddychanie. Nadrzędnym priorytetem osób trenujących powinno więc być nawadnianie organizmu.
Skutki odwodnienia
Ludzkie ciało działa jak idealnie zsynchronizowany mechanizm zegarka. Każdy jego element ma wpływ na kolejny. Jeśli zdarzy nam się zaniedbać dostarczenia odpowiednich ilości płynów, szybko odczujemy to nie tylko jako suchość gardła, ale również spadek energii, osłabiona wydolność płuc, przyspieszone tętno, itp. Dla ćwiczących oznacza to również szybsze zmęczenie, zawroty głowy, zmniejszenie koncentracji, skurcze i kolkę. Wydajność wysiłku fizycznego w dużej mierze zależy od odpowiedniego poziomu nawodnienia, dzięki któremu wzrasta jakość pracy mięśni oraz skraca się czas ich regeneracji.
Niestety wielu uprawiających sport zupełnie nie zdaje sobie sprawę ile płynu potrzebują na cały trening. Badania pokazują, że w trakcie dziesięcio-milowego biegu, uczestnicy średnio wypijali o 46% płynów mniej, niż powinni. Skutkowało to tym, że organizm otrzymał tylko ponad 70% tego czego w rzeczywistości potrzebował, przez co znacznie zaniżał swoje osiągi. Strata zaledwie 2% masy ciała w postaci płynów, skutkuje aż 25% obniżeniem wyników sportowych.
Zapotrzebowanie na wodę
Najpopularniejsza jest teoria, że aby wyrównać deficyt płynów najlepiej wypijać ok. trzech litrów wody dziennie. Inni z kolei twierdzą, że należy wsłuchiwać się w to co mówi nasz organizm i pic wtedy, kiedy czujemy pragnienie.
Jeśli ćwiczymy, zalecane jest wypijanie ok. 0,5 litra wody na dwie godziny przed treningiem, a piętnaście minut przed rozpoczęciem – kolejne 0,26 litra. W czasie wysiłków zaleca się dostarczać płynów w odstępach piętnasto-minutowych.
Jak widać powyżej należy pilnować odpowiedniego poziomu nawodnienia, jednak jak w każdej dziedzinie pamiętajmy, że co za dużo to nie zdrowo.