Jak czyścić trampki?

trampki

Gruba podeszwa z gumy i płótno na wierzchu, cholewka przed lub ponad kostkę. Rozmawiamy o trampkach, najpopularniejszych butach.

Mają swoich fanów na całym świecie. Ich posiadaczami i dumnymi nosicielami są modelki, aktorzy, muzycy. Jest to wygodna i uniwersalna alternatywa na każdą okazję.

Jak sprawić, aby długo wyglądały świetnie?

trampki w kwiaty

Historia

Pierwowzór pojawił się w połowie XIX wieku. Początki są trudne, w związku z czym nie od razu trampki zachwyciły tłumy. Ten typ obuwia pojawił sie w 30-stych latach XX wieku. Pierwszym producentem był Polski Przemysł Gumowy. Od jego nazwy powstał potoczny termin „pepegi” (https://sjp.pl/pepegi). Później pałeczkę przejął Stomil w Olsztynie.

Czy zastanawiasz się skąd wzięła się taka nazwa? Już pędzę z pomocą. Wywodzi się ona od słowa „trampa” to znaczy wędrowiec, włóczęga. Angielskim odpowiednikiem jest sneaker. Ten zaś odnosi się do podeszwy wykonanej z gumy. Dzięki niej, można niezauważenie i bezszelestnie przemknąć.

Kolekcja trampek na E-Sizeer.com

Na samym początku produkcja ograniczała się do jednego koloru – czarnego. W miarę wzrostu popularności liczba barw wzrastała, aż do dziś, kiedy jest naprawdę imponująca. Topowa pozycja zajmowana jest przez trampki białe. Na uwagę zasłużyły również jednokolorowe buty – miętowe, bordowe, a także wzorzyste. Uznaniem cieszą się trampki w kwiaty, kratę bądź kropki.

Pielęgnacja

Używaj ich zgodnie z przeznaczeniem.

Deszcz?

Śnieg?

Mróz?

Wyprawa w góry?

STOP! 

trampki-w-kwiaty

Jeśli lubisz swoje trampki to nie narażaj ich na zniszczenie. Uważaj na złe warunki atmosferyczne lub złe podłoże. Noś je w suche dni. Najlepiej na suchej, utwardzonej i równej nawierzchni. Przecież nie ubierasz samego T-shirtu w mroźne dni. Dbaj o buty, a będą Ci służyć.

Nie bój się zainwestować!

Jeśli sądzisz, że nie ma różnicy w trampkach za „dychę”, a uwielbianych z gwiazdką za 200 zł, to jesteś w BŁĘDZIE! Na pierwszy rzut oka pewnie tego nie widać. Jednak w tym przypadku jakość idzie w parze z ceną. Droższe wykonane są  lepszej jakości materiałów. Najczęściej wyposażone są w  skórzaną wkładkę i wzmocnienia na pięcie. Wszystko to sprawia, że posłużą dłużej niż tania wersja. Zatem zastanów się, czy warto wydawać 10 zł, co kilka tygodni, czy lepiej kupić jedne solidne, sprawdzone i oryginalne buty.

Nie prać w pralce!

Być może nie powinno się tego poruszać. Jednak są osoby, które zamiast wyczyścić ręcznie buty wolą wrzucić je do pralki. Jest to mniej czasochłonne działanie, ale po takiej kąpieli buty nie nadają się do dalszych użytków. Pamiętaj, trampki są klejone. Po praniu automatycznym spojenia są osłabiane, po czym się rozluźniają zupełnie. Elementy buta, które mogą bez problemów zostać wyprane w pralce to sznurówki i wkładki wewnętrzne. To wszystko!

Czyść z głową!

Idealnym narzędziem jest stara szczoteczka do zębów + mokra szmatka. Buty można czyścić za pomocą detergentów używanych w kuchni. Użyteczna będzie pasta do zębów, proszek do prania, mydło lub ocet. Woda i środek czyszczący pomoże Ci wyczyścić podeszwę. Zdecydowanie zapomnij o wybielaczu. Po jego użyciu guma zżółknie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty