Jak prać buty do biegania

Dobre biegówki to kompilacja świetnego systemu amortyzacji, dobrej przepuszczalności materiału i idealnego dopasowania do kształtu stopy, jednak ogromne znaczenie ma również wytrzymałość i odpowiedni sposób pielęgnacji. Jak wybierać dobre buty i jak je prać?

Materiał ma znaczenie

Intensywny wysiłek w trakcie joggingu wpływa na mocniejsze wydzielanie potu. Jeśli mamy źle dobrane buty w krótkim czasie możemy nie odczuwać żadnej przyjemności ich noszenia. Pranie biegówek nie powinno się odbywać zbyt często, dlatego na wstępie należy wspomnieć o wyborze właściwych butów do biegania. Kluczową rolę odgrywa tu materiał, z którego została wykonana cholewka. Powinien być przewiewny, a najlepiej, jeśli będzie odprowadzał wilgoć z wnętrza buta. Dzięki takiej strukturze uchronimy się przed nieprzyjemnym zapachem. Jeśli dodatkowo mamy problem z przemoczeniem buta, warto zaopatrzyć się w małe saszetki, które z reguły znajdujemy w nowych torebkach. Zawarta w środku substancja ma właściwości higroskopijne.

Co z praniem?

jak-prac-biegowki

Zdarza się jednak, że poza przepoceniem butów, mamy do czynienia z zabrudzeniami wyższego stopnia. Jeśli biegasz w terenie, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że buty będą często brudne, dlatego lepiej nie decydować się na jasne kolory. Najważniejsze w pielęgnacji siateczkowych biegówek jest dbanie o regularność. Jeśli zdarzy ci się je zabłocić lub po prostu zanieczyścić, nie odkładaj prania na później, lecz zrób to od razu. Przechowywanie butów z brudem może doprowadzić do ich szybszego zniszczenia.

Jak prać biegówki?

jak-prac-buty-do-biegania

Raz na jakiś czas warto odświeżyć swoje buty do biegania. Jeśli wybraliśmy porządną markę, która stawia na jakość wykonania, nie powinno stać się nic niepożądanego. Buty namaczamy w większej misce lub wiaderku, a następnie z pomocą szorstkiej szczoteczki i szamponu lub specjalnego środka do czyszczenia obuwia oczyszczamy z wszelkich zanieczyszczeń. Ogromne znaczenie ma też wypranie sznurówek – ręcznie lub w pralce, tak by nie różniły się kolorem od cholewki. Po wypraniu trzeba je oczywiście dobrze wypłukać i odsączyć z nadmiaru wody. Ostatnim krokiem jest odpowiednie suszenie. Pamiętajmy, że postawienie butów na słońcu lub pod kaloryferem pod wpływem ciepła może je odbarwić i zniekształcić. O wiele lepiej będzie wypełnić buty gazetami, które również pochłaniają wodę i pozostawienie ich do naturalnego wyschnięcia.

Chwila starań, a nasze biegówki będą w świetnej kondycji i posłużą nam przez długie lata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty