Jakie buty do biegania?

Jak wybrać buty, aby uniknąć kontuzji podczas joggingu?

„Nie ma nic prostszego niż bieganie i można to robić w każdych butach.” To najpopularniejszy mit, który zbiera żniwo wśród początkujących biegaczy. Jeśli zastosujesz go w praktyce, finał może być marny: od obolałych nóg i zniechęcenia, aż po poważne kontuzje. Jak wybrać buty do biegania, aby czerpać przyjemność z aktywności, a jednocześnie uniknąć nieprzyjemnych urazów?

Buty do biegania to nie tylko lans, ale i podstawa zdrowego podejścia do uprawiania sportu. Jak zadbać o kondycję, a jednocześnie zyskać komfort i ochronę przed kontuzjami? Wybierając buty do biegania należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj podłoża, ale i ważne kwestie dotyczące stopy. Na co zwrócić uwagę?

 Typ stopy

Typ stopy jest jak styl – każdy ma swój. Dlaczego to tak ważna kwestia? Jeśli rozpoznasz, w jaki sposób pracuje Twoja stopa, idealnie dopasujesz buty do swoich potrzeb. Pozwoli Ci to nie tylko zminimalizować ryzyko urazów, ale i przedłuży czas użytkowania obuwia. Specjaliści wyróżniają 3 zasadnicze typy stóp: neutralny, supinujący oraz pronujący.new-balance-w390bp2Stopa neutralna

Jak rozpoznać ten typ? Patrząc od tyłu, widać, że pięta jest w linii prostej z nogą, a ciężar ciała rozkłada się na niej równomiernie. Co to oznacza podczas biegu? Utrzymanie równomiernego rozłożenia ciężaru ciała: od momentu uderzenia pięty przez stawianie stopy, aż po wybicie i oderwanie. Jeśli Twoja stopa jest neutralna, możesz pozwolić sobie na buty bez stabilizatora. Postaw na model z odpowiednią amortyzacją. Większość marek sportowych używa wobec tego typu określenia „cushioned”. Są to miękkie buty o elastycznej podeszwie, amortyzujące uderzenia, a jednocześnie pozwalające na swobodny ruch stopy. Nietypowy model o takich właściwościach to SPRINGBLADE SPLIT M marki adidas. Jego elastyczna podeszwa składa się z 16 niezależnie poruszających się elementów, dzięki czemu umożliwia naturalny ruch stopy.adidas-springblade-split-mStopa supinująca

Co to takiego? O stopie supinującej mówimy wtedy, gdy ciężar stopy przenoszony jest głównie na zewnętrzną krawędź stopy. Nie jest to powszechne zjawisko, a osoby mające ten typ stopy mogą zdecydować się na buty dla stóp neutralnych czyli „cushioned” lub też modele z systemami zapobiegającymi nierównomiernemu ścieraniu podeszwy. Model godny polecenia? Adidas ULTRA BOOST. Jego podeszwa nie tylko amortyzuje, ale i zapewnia zwrot energii, przez co sprzyja długim oraz intensywnym treningom. nike-free-5 
Stopa pronująca

Pronowanie stóp to niezwykle częste zjawisko, które towarzyszy płaskostopiu. Na czym polega? Podczas biegu ciężar ciała przenoszony jest głównie na wewnętrzną krawędź stopy. Powoduje to charakterystyczne zużycie butów. Podeszwy wypychane są na zewnętrzną część stopy, a ekstremalny objaw to tak zwany „kaczy chód”. Co w takiej sytuacji? Wybierając buty do biegania, postaw na modele z systemami stabilizującymi (oznaczone jako „stability”) lub podtrzymującymi („motion-control”). Dzięki odpowiednim wzmocnieniom utrzymają Twoją stopę w prawidłowej pozycji, a ich podeszwa będzie mniej podatna na nierównomierne ścieranie i zniekształcenia.  Przykład? Model Nike REAX RUN 10. Zapewnia amortyzację i stabilizację, a także odpowiednie wsparcie dla stopy.

nike-free-og-nswKontakt z podłożem

Co jest jeszcze ważne przy wyborze butów do biegania? Rodzaj podłoża. Wybierając buty, zastanów się: gdzie i w jakich warunkach masz zamiar biegać? Odpowiedni dobór pozwoli Ci zachować większą kontrolę, a także unikać nieprzyjemnych upadków czy kontuzji. Tu liczy się dobra przyczepność oraz odpowiednia praca stopy. Zakres „butów do biegania po ulicy”, jak sama nazwa wskazuje obejmuje chodniki, asfalt, a także inne twarde nawierzchnie. Co je wyróżnia? Lekkość i elastyczność. Przykładowy model? Nike Free  OG NSW. Jego lekka zamszowa cholewka zapewnia komfort, solidne sznurowanie dobre dopasowanie, a amortyzująca, elastyczna podeszwa umożliwia naturalny ruch stopy.

Wolisz pędzić przed siebie, pokonując różne przeszkody? „Buty trailowe” – przeznaczone do biegania po naturalnym podłożu – muszą sprostać dużo surowszym warunkom. Bieganie w terenie oznacza piach, kamienie i błoto, dlatego w tym wypadku dobrze postawić na twardszą podeszwę z mocno zaznaczonym bieżnikiem. Dlaczego? To właśnie te elementy obuwia zapewnią odpowiednią stabilizację oraz ochronią podbicie. Dobrą przyczepność zyskasz dzięki wyjątkowej konstrukcji bieżnika, jak w modelu Nike FLEX 2015 RN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty