Najczęstsze kontuzje u biegaczy. Jak im zapobiec?

Mogłoby się wydawać, ze bieganie jest sportem na tyle nieskomplikowanym, że uprawianie go nie jest obarczone zbyt dużym ryzykiem różnego rodzaju kontuzji. Rzeczywistość weryfikuje jednak wyobrażenia laików i pokazuje zupełnie coś innego. Biegacze często borykają się z kontuzjami, które skutecznie utrudniają im kontynuowanie treningów. Dziś przyjrzymy się najczęstszym kontuzjom, jakie spotykają miłośników biegania i sprawdzimy, w czym tkwią największe problemy i jak im zapobiegać.

AKP

kontuzje biegaczy akp (anterior knee pain)
źródło: www.lifebridgehealth.org

Skrót pochodzi z języka angielskiego – „anterior knee pain”. W języku polskim dolegliwość ta często określana jest jako „kolano biegacza”. AKP to zespół bólu przedniej części stawu kolanowego. Są na niego narażeni wszyscy biegacze, którzy w wyniku stosowania nieprawidłowej techniki biegania doprowadzają do często przeciążenia przedniej części kolana.

W rozpoznaniu AKP nie stosuje się badań RTG lub USG. Lekarz rozpoznaje dolegliwość w przypadku bólu stawu kolanowego połączonego z innym nienaturalnym czynnikiem, takim jak obrzęk stawu czy uciekanie kolana.

W przypadku wystąpienia AKP stosuje się kilkupłaszczyznowy sposób leczenia. Przede wszystkim należy ograniczyć aktywność fizyczną. Ponadto wzmocnienia wymagają mechanizmy odpowiedzialne za prawidłowe działanie stawu rzepkowo-udowego. U cierpiących na AKP wykorzystuje się różne techniki fizjoterapeutyczne i zaleca się im używanie specjalistycznego obuwia korekcyjnego.
Zapobieganie: w celu uniknięcia AKP należy skupić się na prawidłowej technice biegu, nieobciążającej przedniej części stawu kolanowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty