Najczęstsze kontuzje u biegaczy. Jak im zapobiec?

Uszkodzenie zginaczy kolana

kontuzje biegaczy - uszkodzenie zginaczy kolana
źródło: aclandanatomy.com

Uraz ten dotyczy jednego z trzech mięśni w tylnej części uda. Mięsień ten wchodzi w skład zginaczy kolan, które odpowiadają za właściwe funkcjonowaniu stawu biodrowego oraz kolanowego. Na ten rodzaj kontuzji narażeni są szczególnie sprinterzy, ponieważ w ta forma biegu wymaga intensywnego zginania kolan.

Objawami uszkodzenia zginaczy kolana jest silny ból w tylnej części uda, objawiający się w czasie biegu. Wynika to z naderwania istotnego mięśnia, a w przypadku silnych uszkodzeń można spotkać się nawet z zasinieniem mięśnia.

Uraz leczy się poprzez zaprzestanie aktywności sportowej i schładzanie kontuzjowanego miejsca. Przy mocniejszych uszkodzeniach należy stosować leki przeciwzapalne. Prawidłowo stosowane leczenie powinno doprowadzić do ustąpienia dolegliwości, w wyniku czego sportowiec może zacząć ćwiczenia o niskim natężeniu, a następnie powoli wracać do właściwego treningu biegowego.

Zapobieganie: odpowiednie rozciągnięcie i rozgrzanie mięśni przed treningiem zminimalizuje ryzyko uszkodzenia zginaczy kolana. Istotna jest także odpowiednia technika biegu, ze szczególnym uwzględnieniem długości kroku i postawy ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty