Najczęstsze kontuzje u biegaczy. Jak im zapobiec?

Złamania zmęczeniowe

kontuzje biegaczy zlamania zmeczeniowe
źródło: pennyslane.co.uk

To rodzaj złamań, które występują w wyniku zbyt intensywnej eksploatacji kości. Do powstania takiej kontuzji przyczynić mogą się liczne mikrourazy pojawiające się w obrębie danej kości. Najczęściej obserwuje się złamania zmęczeniowe piszczeli, kości piętowej, kości strzałkowej, oraz kości śródstopia.

Najbardziej narażeni są biegacze pokonujący bardzo dużo kilometrów. Im więcej przebytych kilometrów, tym większe jest ryzyko wystąpienia złamania zmęczeniowego. W największej grupie ryzyka są początkujący adepci biegów długodystansowych.

Złamanie zmęczeniowe jest równoznaczne z przerwaniem aktywności biegowej aż do momentu zakończenia procesu gojenia złamania. W zależności od stopnia uszkodzenia kości, proces ten może trwać od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Długość leczenia jest zależna również od miejsca złamania.

Zapobieganie: bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej diety, która pozwoli na zachowanie dobrej kondycji kości. Równie istotna jest prawidłowa technika biegu i łagodne wkraczanie w świat biegów długodystansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty