Najczęstsze kontuzje u biegaczy. Jak im zapobiec?

Syndrom traktu biodrowo-piszczelowego

kontuzje biegaczy - Syndrom traktu biodrowo-piszczelowego
źródło: www.miamielite.org

Trakt biodrowo-piszczelowy to pasmo powięzi znajdujące się w zewnętrznej części uda. Ulega on wydłużaniu i skracaniu, kiedy w czasie biegu kolano zgina się i prostuje. Do stanu zapalnego może dojść przy pokonywaniu dużej liczby kilometrów. Syndrom traktu biodrowo-piszczelowego objawia się bólem w okolicy kolana. W początkowej fazie występuje on w czasie treningu, a znika, gdy odpoczniemy.

Jest to kontuzja charakterystyczna dla początkujących biegaczy. Szczególną grupę ryzyka stanowią osoby mające zaburzoną oś kończyny, na przykład przez hyperpronację stopy czy nadmierną szpotawość.

W syndromie traktu warto zwrócić uwagę na pierwsze objawy i od razu odpocząć od treningów biegowych. W leczeniu przydatne są okłady z lodu i ćwiczenia rozciągające. Specjaliści często zalecają także stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych i odpowiedniego obuwia.

Zapobieganie: przed syndromem traktu biodrowo-piszczelowego mogą uchronić mocne mięśnie ud, wobec czego dobrze jest zadbać, by w planie treningowym znalazła się wystarczająca ilość ćwiczeń uwzględniających te partie mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty