Najczęstsze kontuzje u biegaczy. Jak im zapobiec?

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

kontuzje biegaczy Zapalenie rozcięgna podeszwowego
źródło: cdn.footankleinstitute.com

Schorzenie, w przypadku którego zauważenie pierwszych symptomów może mieć spore znaczenie dla dalszego rozwoju wydarzeń. Zapalenie rozcięgna podeszwowego zaczyna się uczuciem napięcia połączonego z bólem o niskiej intensywności. W późniejszym etapie daje się zaobserwować ból podczas biegania. W następnej fazie pojawiają się charakterystyczne objawy w postaci bólu w obszarze pięty oraz rana na łuku stopy. Zapaleniu może towarzyszyć ból kręgosłupa czy pośladków.

Biegacze ze zbyt mocno wysklepionym łukiem stopy są najbardziej narażeni na wystąpienie zapalenia rozcięgna podeszwowego. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko może być pronacja lub supinacja stopy. Zapalenie rozcięgna podeszwowego obserwuje się też u osób, który nagle znacząco zwiększyły liczbę pokonywanych kilometrów.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego nawet jeśli nie jest na tyle dokuczliwe, że umożliwia bieganie, to kontynuowanie aktywności sportowej będzie przedłużało proces leczenia. Należy więc ograniczyć treningi biegowe, żeby nie doprowadzać do podrażniania tkanek i ich uszkadzania.

W leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego stosuje się masaże podeszwy, które każdy cierpiący na to schorzenie może wykonywać samodzielnie w domu. Pomocne do tego może być piłka golfowa lub kauczukowa. Stopę trzeba mobilizować w celu rozciągnięcia rozcięgien i mięśni.

Zapobieganie: pomocne w uniknięciu zapalenia rozcięgna podeszwowego może być unikanie pracy stojącej i nawyku siedzenia z napiętymi stopami. Dokonując analizy swojej techniki biegowej, warto zwrócić uwagę, czy sposób biegania nie wpływa na przeciążenie stóp. Przede wszystkim nie wolno biegać na spiętej stopie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty