Oddychanie w trakcie biegania

Specjaliści twierdzą, że im lepiej oddychasz, tym bardziej efektywny staje się trening. Jednak w trakcie intensywnego wysiłku miarowy, spokojny oddech bywa niemożliwy. Szczególnym przypadkiem jest bieganie, w którym prawidłowe oddychanie może przedłużyć wytrzymałość i sprawić, że sam trening stanie się czystą przyjemnością. Jak oddychać w trakcie joggingu?

Powoli i spokojnie

oddychanie-a-bieganie
źródło swimex.com.br

Oddychanie ma ogromne znaczenie od samego początku treningu. Jeśli wdrożysz oddech od pierwszych postawionych kroków, istnieje wielka szansa na to, że pobiegasz dłużej i nie zmęczysz się tak bardzo. Na pytanie „jak oddychać” nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Jednym z najlepszych sposobów jest dopasowanie tempa oddechu do tempa biegu. Jeśli stosujesz delikatny trucht będzie ci łatwiej, jeśli jednak biegasz szybko i bijesz swoje rekordy w tempie i dystansie, to może to sprawić wiele trudności. Wtedy najważniejsze jest spowalnianie oddechu, gdy tylko poczujemy zbyt szybkie tętno lub zadyszkę.

Kontroluj się

Utrzymywanie oddechu na stałym poziomie nie będzie tak wielkim wyzwaniem, jeśli postawisz na oddech kontrolowany. Dobrym sposobem jest stosowanie pulsometru, który pozwoli nam nie tylko unormować oddech, ale też dostosować tempo. Nasz organizm ma granice dopuszczalnego tętna w spoczynku i podczas wysiłku. To właśnie z pomocą oddechu jesteśmy w stanie utrzymać jego wartość na optymalnym poziomie. Taki pulsometr poinformuje cię, jeśli coś będzie nie w porządku, dzięki temu unikniesz problemów ze zdrowiem i niebezpiecznych sytuacji.

oddychanie-w-czasie-biegania
źródło wikihow.com

Wczuj się w oddychanie

Wielu biegaczy nie wyobraża sobie biegania bez słuchawek i dobrej muzyki, jednak prawda jest taka, że tylko jogging w trybie offline zapewni nam oddychanie pod pełną kontrolą. Muzyka zagłusza rytm naszego serca i słyszalność oddechu, dlatego może zakłócać efektywny trening. Gdy wyciągniemy z uszu słuchawki, dostrzeżemy nową jakość biegania, która opiera się na wewnętrznym spokoju i wczuwaniu w siebie. Nasz oddech uspokoi się i unormuje, bo będzie słyszeć, kiedy wpuszczamy i wypuszczamy powietrze.

running
źródło icboftalmologia.blogspot.com

Nie tylko tempo

W przypadku oddychania podczas biegania nie tylko tempo ma ogromne znaczenie. Bardzo często to właśnie kilkudziesięciu minutowy trening na powietrzu jest jedyną formą spędzania czasu na zewnątrz, jaką stosujemy w ciągu dnia. Dlatego warto skupić się również na głębokości oddechu! Wdech powinien być głęboki i wykonywany przez nos, a wydech długi, przez usta. Także regularność oddechu ma tu ogromne znaczenie, ponieważ narzuca naszym organizmom rytm biegu, który jest odpowiedni dla naszego stanu zdrowia i kondycji.

Oddychanie to niby prosta czynność, jednak szczególnie podczas aktywności fizycznej nie powinna odbywać się bezwiednie. Tempo, głębokość, regularność i kontrola to cztery podstawowe cechy, które musimy uwzględnić w trakcie joggingu, dzięki temu nie zrobimy sobie krzywdy, a trening będzie przyjemny i efektywny.

Zdjęcia: encrypted-tbn0.gstatic.com, encrypted-tbn1.gstatic.com, encrypted-tbn2.gstatic.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty