Rodzaje butów do biegania

Z roku na rok można dostrzec zainteresowanie rosnące wokół biegania. Sprawia to, że rynek obuwia sportowego ciągle się rozwija, a na sklepowych półkach pojawiają się regularnie nowe modele. Buty do biegania można podzielić na różny sposoby, tworząc na przykład podział ze względu na typ stopy czy rodzaj nawierzchni. Jednak najważniejszym i najbardziej złożonym jest podział ze względu na zastosowanie butów i właśnie na tej segmentacji się skupimy.

Rodzaje butów do biegania - adidas

Buty treningowe

Obuwie biegowe, które jest użytkowane zarówno przez osoby biegające raz w tygodniu, jak i przez profesjonalnych sportowców, którzy regularnie pokonują setki kilometrów. Za popularyzację tego rodzaju butów odpowiada Lydiard, ceniony trener z Nowej Zelandii, który uznawany jest za prekursora joggingu. W butach treningowych liczy się przede wszystkim komfort użytkowania oraz wysoki poziom amortyzacji. Właściwa absorpcja wstrząsów chroni sportowców przed urazami kości i stawów, które mogą pojawić się w wyniku biegania po twardym podłożu. Buty treningowe są najpopularniejszym rodzajem obuwia biegowego i służą codziennym treningom.

Buty treningowo-startowe

Rodzaje butów do biegania reebok

Buty odpowiednie dla tych, który nie wiedzą, czy zdecydować się na buty treningowe, przygotowane na spore obciążenia, czy może startowe, które charakteryzują się lekkością i często pozwalają zdobyć cenne dla rekordu sekundy. Buty treningowo-startowe dedykowane są dystansom od półmaratonu w górę i w zasadzie stanowią ciekawą propozycję dla wszystkich biegaczy. W tego rodzaju obuwiu można nie tylko pojawiać się na ważnych eventach, ale również na treningach przygotowujących nas do tych eventów. Biegacze, którzy ważą niezbyt dużo mogą w zasadzie korzystać z butów treningowo-startowych na każdym rodzaju treningu.

Rodzaje butów do biegania reebok

Buty startowe

Obuwie biegowe przeznaczone dla doświadczonych biegaczy, którzy potrzebują lekkich i dynamicznych butów. Najlepiej sprawdzają się one w przypadku zawodników, którzy pokonują dystans maratonu w czasie poniżej dwóch godzin. Tym, którzy docierają na maratonie do mety po upłynięciu co najmniej trzech godzin, zaleca się używanie modeli treningowych lub treningowo-startowych. Wynika to z faktu, że używanie butów startowych przy tak dużym dystansie i długim biegu byłoby naprawdę uciążliwe, a nawet szkodliwe. Do pokonywanie długich dystansów w butach startowych niezbędne są silne mięśnie. Z uwagi na fakt, że lekkość w obuwiu startowym pojawia się kosztem utraty wysokiego poziomu amortyzacji, to właśnie wytrenowane mięśnie przejmują rolę „amortyzatora”.

Buty terenowe

Buty terenowe często określa się również mianem butów trailowych. Jest to kategoria obuwia biegowego przeznaczona do biegania w terenie naturalnym. Buty terenowe mają zapewniać stabilizacją i przyczepność do podłoża w różnych warunkach terenowych. Amortyzacja nie odgrywa tutaj kluczowej roli, dlatego producenci często wykorzystują w swoich projektach stosunkowo miękką podeszwą ze sporą ilością wypustek. Charakterystyczną cechą modeli trailowych jest głęboki i agresywny bieżnik. W ostatnich latach coraz częściej organizuje się imprezy biegowe w plenerze, co może wynikać z faktu, że bieganie w naturalnym terenie jest zdrowsze dla kości i stawów niż bieganie po utwardzanych nawierzchniach.

Buty terenowo-startowe

Rodzaje butów do biegania NIKE

Ta kategoria obuwia biegowego rozwinęła się dość niedawno, a za jego popularyzację odpowiada marka Inov8. Buty terenowo-startowe przeznaczone jest dla doświadczonych biegaczy uprawiających intensywne biegi górskie. Najważniejsze w tym obuwiu jest lekkość, przyczepność do podłoża i stabilność.

Buty minimalistyczne

Typ obuwia biegowego, który ostatnio coraz bardziej zyskuje na popularności. Buty minimalistyczne są dedykowane tak zwanemu bieganiu naturalnemu. Charakterystyczną cechą, która wyróżnia je na tle innych butów biegowych, jest niespotykana lekkość i całkowity brak systemów amortyzujących. Buty minimalistyczna wywodzą się z modeli startowych, jednak duże znaczenie w ich rozwoju miała marka Five Fingers, która wypuściła na rynek Vibram.

Rodzaje butów do biegania - adidas

Buty lekkoatletyczne

Butów lekkoatletycznych używa się głównie do biegów na stadionie oraz biegów przełajowych. Często można spotkać się z określeniem „kolce”. Takie buty dobrze sprawdzają się nie tylko na dystansach sprinterskich, lecz także na tych średnich i długich. Obuwie to ma specjalną konstrukcję, która ma za zadanie zapewniać jak najlepsze efekty biegu. Cechą butów jest lekkość i dynamiczność, dlatego nie jest to dobra propozycja dla fanów systemów amortyzujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty