Amatorzy wycieczek turystycznych prezentują różne poglądy na temat butów, które najlepiej sprawdzają się w czasie pieszych wędrówek. Rozwiązanie jest banalne…
Topowymi butami turystycznymi są te, które są odpowiednio użytkowane. Oznacza to nic innego, jak dobranie obuwia do terenu, rodzaju wyprawy i długości ich użytkowania. Należy też pamiętać, że bez względu na cel czy charakter wędrówki, pory roku bądź innych okoliczności, obuwie jest najważniejszym elementem wyposażenia. Dodatkowo stanowi część stroju, w związku z czym należy zwrócić uwagę na jakość i dopasowanie. Dzięki temu wszelkie wycieczki będą wygodne, komfortowe i bezpieczne. Ciekawym przykładem mogą być popularne adidasy. Wbrew wszelkim pozorom, nie nadają się do chodzenia po górach. Problem stanowi nie tylko wygoda, a raczej jej brak. Główną wadą jest ryzyko – ich podeszwy nie mają wystarczającej przyczepności, a zatem nie są bezpieczne.
Wcześniej poruszona kwestia jest bardzo ważna w przypadku obuwia, które przeznaczone są na górskie wyprawy. Ten rodzaj butów spełnia wszystkie wymogi:
- wygodę,
- bezpieczeństwo,
- doskonałą przyczepność.
Ostatni punkt jest spełniony dzięki podeszwie wykonanej z materiałów, które są odporne na ścieranie. Bieżnik jest głęboki i doskonale wyprofilowany, dzięki czemu but się nie ślizga. Chodzenie po kamienistym podłożu jest możliwe dzięki sztywnej i twardej podeszwie. Wielu producentów stosuje produkty firmy Vibram, które posiadają głęboko żebrowaną gumę. Oczywiście ten rodzaj nie jest wymagany w przypadku przemieszczania się po innym terenie.
Buty turystyczne stosowane na trasach górskich muszą spełniać więcej kryteriów niż obuwie przeznaczone na inne drogi. Kolejnym ważnym aspektem jest wysokość cholewki. W trakcie górskich wędrówek stopa stawiana jest inaczej niż na równym terenie. Buty z sztywną i wysoką cholewką skutecznie zabezpieczają kostki przed urazami. Dodatkowo, zapewniają stabilność nodze. Jest to bardzo istotne w przypadku początkujących górskich wędrowców.