Test wodny – czyli jaki masz rodzaj podbicia?

Test wodny to bardzo szybki i prosty sposób na sprawdzenie rodzaju podbicia. Przejdź go z nami krok po kroku. Zobacz instrukcję.

Krok pierwszy: przygotuj kawałek papieru lub gazety wielkości, która pozwoli na zmieszczenie na nim Twojej stopy

Krok drugi: delikatnie zwilż podbicia stóp

Krok trzeci: połóż stopy na przygotowanej kartce/gazecie

Krok czwarty: zobacz na odciśnięty kształt, a następnie porównaj z ilustracją poniżej

952_stopy3

źródło: boskiestopy.pl

Dobranie odpowiedniego obuwia jest związane z typem podbicia, który określiłeś za pomocą testu wodnego. Kiedy będziesz szukał idealnych dla siebie butów zwróć uwagę na trzy podstawowe kategorie:

MOTION – CONTROL

To buty, których zadaniem jest podtrzymywanie i kontrolowanie ruchu stopy. Obuwie o prostym kształcie, dużej trwałości i trochę  większym ciężarze od  innych butów biegowych. Sprawdzą się idealnie przy stopach o niskim podbiciu.

STABILITY

Buty wykorzystujące specjalne systemy stabilizujące. Ich zadaniem jest odpowiednie zbalansowanie wstrząsów wytwarzanych w trakcie biegania. Zazwyczaj mają lekko zakrzywiony kształt i podeszwę wykonaną z połączenia dwóch różnej zawartości materiałów. Jeżeli masz stopę o normalnym podbiciu, ten typ obuwia będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

CUSHIONED

Obuwie biegowe typu cushioned charakteryzuję się właściwościami amortyzującymi. Idealnie chroni stopę przed wstrząsami na jakie jest narażona w czasie biegania. Ich podeszwa jest elastyczna i zazwyczaj zawiera specjalne wkładki amortyzujące. Stworzone z myślą o stopach o wysokim podbiciu.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar obuwia?

Przymierzając buty musisz pamiętać, żeby nie uciskały nadmiernie stopy. Dlatego też obuwie w jakim będziesz biegać powinno być przynajmniej o 0,5 cm większe niż zwykle. Jeżeli biegasz na długich dystansach możesz wybrać buty większe nawet o jeden rozmiar uwzględniając puchnięcie stopy podczas biegu. Pamiętaj, żeby przy mierzeniu mieć założoną skarpetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty