Wstęp do biegania – poznaj swoją stopę ;)

Początek przygody z bieganiem, to jeden z najważniejszych momentów – czas, w którym trzeba przemyśleć wybór obuwia. Buty stanowią najważniejszy element stroju na Twojej drodze do biegania. Dobrze dobrane, są pierwszym krokiem do sukcesu. Dowiedz się więcej.

Zastanawiasz się jak dokonać trafnego wyboru, tak aby buty do biegania były Twoimi przyjaciółmi? Zacznij od określenia rodzaju swojej stopy. Z naszą pomocą już po chwili będziesz wiedzieć jak poprawnie dobrać swoje pierwsze obuwie biegowe.

Każda stopa różni się trochę ze względu na budowę co sprawia, że również w odmienny sposób układa się w trakcie biegania. Dlatego tak ważnym jest odpowiednie dopasowanie obuwia biegacza. Możemy wyróżnić trzy główne sposoby pracy stopy podczas biegu/marszu:

prosup

Stopa NEUTRALNA

Stopa tego typu charakteryzuje się równomiernym rozprowadzaniem ciężaru ciała podczas biegu na całej swojej powierzchni. Od momentu kiedy stawiasz piętę, następnie całą stopę aż po moment wybicia i oderwania od podłoża. Gdy spojrzysz na swoją stopę od strony pięty i zauważysz, że układa się w linii prostej względem nogi będzie to oznaczać, że masz neutralny typ stopy. W tym przypadku najbardziej odpowiednie będą buty amortyzujące bez stabilizatora.

Stopa PRONUJĄCA

To typ, który występuje bardzo często i zazwyczaj jest związany z płaskostopiem. Ciężar ciała skupia się w tym przypadku na wewnętrznej krawędzi stopy. Jeżeli Twoja stopa jest pronująca możesz zauważyć, że pięty odstają od linii prostej na zewnątrz. Gdy pronowanie jest silne, można je również rozpoznać przez charakterystyczne zużywanie obuwia – wypychanie podeszwy w kierunku zewnętrznej części stopy.

Dla tego typu należy wybrać obuwie ze wzmocnieniami korygującymi układ stopy i usztywniającymi piętę podczas biegu. Dzięki takiej konstrukcji butów do biegania, znacznie zmniejsza się ryzyko kontuzji. Poza tym dobrze dobrane obuwie skutkuje mniejszym zużyciem, a tym samym dłuższą przyjemnością z biegania.

Stopa SUPUNUJĄCA

Stopy typu suponującego są stosunkowo rzadko spotykane. Tutaj ciężar ciała w przeciwieństwie do typu pronującego, przenoszony jest gównie na zewnętrzną krawędź stopy. Mając stopę suponującą  możesz nosić buty dla osób o stopach neutralnych albo wybrać te przeznaczone dla supunatorów.

Pamiętaj jednak, że możesz liczyć na profesjonalną radę i pomoc w doborze odpowiedniego obuwia biegowego w wyspecjalizowanych sklepach sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty