Wybór butów do biegania – podstawowe kryteria

Rozpoczynając przygodę z joggingiem zawsze pojawia się na początku pytanie: „Jakie buty wybrać?”. Od tej decyzji zależy jak bardzo efektywne i przyjemne będzie nasze nowe hobby. Zanim wybierzecie się do sklepu sportowego i zaczniecie oglądać propozycje marek produkujących buty do biegania, warto dowiedzieć się, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Teoretycznie biegać można nawet w trampkach, ale będzie to miało niekorzystne konsekwencje dla stawów kolanowych, a taka kontuzja kończy się niestety długą rehabilitacją i zmniejszeniem natężenia treningów. Dlatego nie warto narażać się na taki uszczerbek na zdrowiu. Nawet tak naturalną aktywność jak bieganie trzeba uprawiać z głową. Wybór butów do biegania jest tak duży i w tak rozległym przedziale cenowym, że nie usprawiedliwia nas brak takich zakupów.

but solo

Na co zwrócić uwagę stojąc przed półką sklepową z rzędami butów sportowych?

1. Sprawdź jaki masz rodzaj stopy i zaobserwuj jak zachowuje się na styku z podłożem ponieważ od tego zależy model buta, który będzie najbardziej optymalny.

2. Sprawdź jak wysokie jest sklepienie stopy, czyli tego fragmentu, który wygina się w łuk. Od tej wysokości zależy wysokość sklepienia, a to z kolei decyduje o rodzaju stopy.

3. Jaki masz rozmiar buta? Choć odpowiedź może być oczywista, to jednak nie sugeruj się swoim rozmiarem butów noszonych na co dzień. Pamiętaj, że potrzebujesz miejsca na palce, a im dłuższy dystans pokonujesz, tym bardziej stopa puchnie.

4. Gdzie będziesz biegać najczęściej? Rodzaj terenu ma kolosalny wpływ na wybór odpowiedniego obuwia. Jeśli biegasz po asfalcie, wybierz buty biegowe z dobrą amortyzacją. Biegasz po miękkich nawierzchniach – szukaj butów trailowych (lub terenowych).

Więcej szczegółowych informacji o rodzajach stopy, sklepieniu, odpowiednio dobranych do terenu modelach butów w kolejnych wpisach. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close

Starsze posty